Samen sterk: een jonge veehouder betrekt zijn erfbetreders bij een beter bioveiligheidsplan
De IBR-situatie houdt onze rundveesector al maanden in de greep. Toch bereiken ons ook positieve signalen die tonen dat bioveiligheid écht het verschil kan maken. Zo spraken we een jonge, gemotiveerde veehouder uit Kalmthout (29), die na een melding van een IBR-besmetting in zijn buurt niet in paniek schoot, maar onmiddellijk actie ondernam. Zijn verhaal bewijst: een bedreiging kan ook een kans zijn om je bedrijf sterker te maken.
Om zijn hele verhaal te horen, bellen we met de Kalmthoutse veehouder. Zijn getuigenis toont aan hoe gemotiveerd veehouders zijn, ondanks de IBR-crisis en andere moeilijkheden waar de sector mee te maken heeft.
Snelle actie
“Nadat ik hoorde dat er IBR was vastgesteld bij een bedrijf hier vlakbij, heb ik meteen iedereen gewaarschuwd die op mijn bedrijf komt,” vertelt de veehouder. Via WhatsApp contacteerde hij alle erfbetreders. Meteen daarna volgden praktische maatregelen: ontsmettingsbadjes op strategische plaatsen, bedrijfseigen overalls en laarzen en duidelijke signalisatie aan de stal. “Er waren vroeger al laarzen voor de dierenarts, maar nu zijn ze er voor alle erfbetreders,” legt hij uit. Handelaars, voederadviseurs, verkopers van reinigingsmiddelen … niemand krijgt nog toegang zonder bedrijfseigen kledij.

Foto 1: Het WhatsApp-bericht dat de jonge veehouder naar al zijn erfbetreders stuurde
Positieve reacties
De veranderingen worden opvallend vlot aanvaard. “Ik krijg alleen maar positieve reacties. Mensen snappen waarom dit nodig is, en ik merk dat niemand nog zomaar het bedrijf oploopt. In mijn berichtje had ik namelijk gevraagd om me te verwittigen bij aankomst, en dat doen ze ook!” Handelaars blijven bij de vrachtwagen, maar ook bij de kalverhutjes heeft de veehouder een ontsmettingsbad en laarzen gezet.

Foto 2 (links): De bordjes om erfbetreders te sensibiliseren waren snel online gekocht.
Foto 3 (rechts): Ook bij de kalverhutjes staat nu een ontsmettingsbad en bedrijfseigen laarzen voor de handelaar
Praktische en realistisch: kleine ingrepen, groot effect
De veehouder benadrukt dat bioveiligheid niet altijd de grote investeringen vergt. “Met een paar extra overalls, laarzen en wat ontsmettingsmiddel kom je al heel ver. Het was soms een beetje zoeken naar een geschikt, proper hoekje, maar het lukt.” Toch denkt hij ook verder vooruit. Zo is er de aanpassing van de route van de Rendac-vrachtwagen en bekijken of het laden van de kalveren anders kan worden ingericht. “Het zijn zaken die wat meer werk en kosten vragen, maar die ik op termijn toch nog wil aanpakken,” zegt hij overtuigend.

Foto 4: Na enig zoeken vond de veehouder een geschikte plaats voor de bedrijfseigen overalls, laarzen en ontsmettingsbad.
Kwetsbare momenten herkennen
Het gebeurt wel eens dat je geconfronteerd wordt met lastige situaties. “Soms sta je er alleen voor op het moment dat de koopman langs komt en heb je toch zijn hulp nodig”, verduidelijkt de veehouder. “Of vrienden komen snel iets brengen wat ik op dat moment dringend nodig heb. En dan is het kwestie van te durven zeggen dat bedrijfseigen kledij een must is. Dat vindt ik niet altijd gemakkelijk, want dat zit niet echt in mij,” geeft de veehouder toe. Hij benadrukt dat risico’s vaak in kleine dingen schuilen: onverwachte bewegingen van dieren, spontane hulp, routines waarvan je niet merkt hoe risicovol ze zijn. “Alert blijven is misschien het belangrijkste van alles.”
Iedereen draagt bij
Volgens de veehouder draait alles om verantwoordelijkheid delen. “Voor nieuwe bezoekers zal het wat uitleg vragen, maar dat is normaal. Uiteindelijk doen we dit allemaal tégen de ziekte en om verspreiding te voorkomen. Je ziet misschien niet direct verbetering, maar het zijn beschermingsmaatregelen die hoognodig zijn.”
Bioveiligheid werkt: resultaten tonen het
Hoewel de impact van bioveiligheidsmaatregelen op het eerste gezicht ‘onzichtbaar’ lijken, merkt DGZ uit de verhalen van veehouders en dierenartsen dat ze wel degelijk effect hebben. Uit bedrijfsbegeleidingen blijkt bijvoorbeeld dat veehouders die hun stierenkalfjes strikt apart huisvesten zodat de kalverhandelaar niet meer in contact komt met het eigen jongvee, opvallend minder worden geconfronteerd met kalverdiarree op hun bedrijf. Dit zijn geen toevalstreffers: kleine, consistente maatregelen leiden tot duidelijke gezondheidswinsten.
Ook in de rundveesector is vooruitgang mogelijk
In vergelijking met varkens- of pluimveebedrijven zijn open stallen en verspreide diergroepen in rundveehouderij een uitdaging. Toch zien we dat bedrijven die stap voor stap bioveiligheid invoeren:
- minder insleep van ziekteverwekkers hebben
- sneller afwijkingen detecteren
- minder behandelingen moeten inzetten
- beter voorbereid zijn op onverwachte besmettingen
Bioveiligheid hoeft dus geen alles-of-niets verhaal te zijn. Elke verbetering telt, en steeds meer veehouders bewijzen dat het loont.

Deel jouw ervaring: hoe maak jij van bioveiligheid een dagelijkse gewoonte?
Werk jij, net als onze geïnterviewde veehouder, actief aan duidelijke afspraken met erfbetreders? Of heb je slimme, haalbare maatregelen ingevoerd die je bedrijf en dieren beter beschermen?
Ook erfbetreders zelf nodigen we graag uit om hun ervaringen te delen: welke gewoontes of tips helpen jou om veilig en hygiënisch te werken op de bedrijven die je bezoekt?
Hoe klein of groot je inspanning ook is — jouw verhaal kan collega’s inspireren.
Wil je jouw verhaal delen? Mail het naar communicatie@dgz.be.