078 05 05 23
Kies je dier
Kies je dier

Nieuwe gevallen IBR-insleep in West-Vlaanderen en Antwerpen

Sinds onze IBR-update van 9 april (lees: IBR-update april 2026: virus blijft circuleren in handel) werden volgende gevallen van IBR-insleep bevestigd:

  • Drie bedrijven in de provincie West-Vlaanderen: opgespoord via de jaarlijkse opvolgingstest, aankooponderzoeken en een epidemiologische link.
  • Een afmestbedrijf in de provincie Antwerpen: opgespoord via autopsie nadat op basis van klinische symptomen een staal werd genomen voor virologisch onderzoek.

Onderstaande figuur geeft een overzicht van de recente gevallen van IBR-insleep in Vlaanderen en toont de bedrijven waar sinds augustus 2025 nog IBR-dragers aanwezig zijn.
Legende: sterretjes = nieuwe bevestigde gevallen van insleep/haard, ruitjes = gevallen met nog IBR-dragers aanwezig.

Handel blijft de belangrijkste risicofactor

Sinds 1 januari 2026 werden in België niet minder dan 278 IBR-dragers na aankoop opgespoord, verspreid over 45 bedrijven.

Wat kan je als veehouder concreet doen?

  • Ga altijd grondig de herkomst  van een aangekocht rund na.
    Tip: Als veehouder kan je zelf de historiek van een dier nagaan in Veeportaal.
  • Pas een strikte isolatie toe bij aankomst van elk nieuw dier.
  • Kies bij voorkeur voor rechtstreeks transport.

Door deze maatregelen consequent toe te passen, kunnen we verdere verspreiding van IBR in de sector beperken.